Dobierz olej!

  • pon.pt- 8:00-16:00

turbosprezarka

 

 

 

 

 

 

 

 

 Turbosprężarka i sprężarka mechaniczna to terminy, które często są ze sobą mylone. Obie nazwy zawierają człon „sprężarka”, dlatego łatwo utożsamiać je z jednym i tym samym urządzeniem. Jest jednak kilka znaczących różnic, które sprawiają, że części te znajdują się na przeciwległych końcach motoryzacyjnego spektrum.

Turbosprężarki i sprężarki mechaniczne: rola indukcji

Zanim poruszony zostanie temat różnic, warto zrozumieć, jakie cechy wspólne łączą turbosprężarki i sprężarki mechaniczne. Oba rodzaje sprężarek to systemy doładowania. Ich działanie opiera się na dostarczaniu sprężonego powietrza do silnika, a większa ilość tlenu pozwala uzyskać dodatkową energię.

Główną różnicę pomiędzy turbosprężarką a sprężarką mechaniczną stanowi źródło zasilania. W turbosprężarkach spaliny z pojazdu wykorzystywane są do napędzania dwóch wirników – turbiny i sprężarki. Sprężarki mechaniczne zasilane są bezpośrednio z silnika – koło pasowe napędza koła zębate, które z kolei obracają wirnikiem sprężarki.

turbosprezarka sprezarka mechaniczna

Nowa rola turbosprężarek w nowoczesnych silnikach

W ostatnich czasach wzrostem popularności cieszą się jednak tylko turbosprężarki, które chętnie są stosowane przez największych producentów samochodów ze względu na korzyści polegające na zmniejszeniu zużycia paliwa. Niezależnie od zastosowania, turbosprężarki i sprężarki mechaniczne przyczyniają się do powstawania ekstremalnych warunków pracy, co wiąże się z większymi wymaganiami dla olejów silnikowych. Dlatego producenci pojazdów wyposażonych w turbodoładowane silniki i silniki wyposażone w sprężarki mechaniczne stosują oleje Mobil 1™ do pierwszego, fabrycznego napełniania.

Zobacz również:

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy do samochodu?

Oleje silnikowe do samochodów osobowych

Dobierz olej do swojego samochodu

 

Oleje silnikowe Mobil

Od ponad 25 lat rozwijamy branżę olejów i smarów w Polsce. Posiadamy  pełen asortyment olejów i smarów marki Mobil dostępnych na rynku polskim.

Zapewniamy nie tylko oryginalne produkty oraz ich profesjonalny dobór, ale także specjalistyczną opiekę techniczną.

Czcesz być na bieżąco z promocjami?

MOBIPOL

ul. Jaworska 7-9,
53-612 Wrocław
Tel: 71 359 34 62

© Interclick